Realizacja projektu systemowego w roku 2010

W dniu 27.04.20010 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Libiążu podpisał z Wojewódzkim Urzędzie Pracy Kraków aneks umowy o dofinansowanie projektu systemowego.

 

Okres realizacji projektu: 01.03.2010 - 31.12.2012

 

Wartość projektuKwota dofinansowaniaWkład własny
2010-2012 1 012 581,81 871 124,13 141 457,68
2010 304 195,10 261 699,04 42 496,06
2011 371 771,91 319 835,38 51 936,53
2012 336 614,80 289 589,71 47 025,09

 

Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez realizację Kontraktów Socjalnych oraz Programu Aktywności Lokalnej wśród 108 osób będących klientami pomocy społecznej oraz ich otoczenia w gminie Libiąż.

 

Zrealizowanie celu głównego projektu możliwe będzie dzięki osiągnięciu celów szczegółowych:

  1. Zwiększenie kompetencji społecznych i zawodowych poprzez udział w warsztatach psychospołecznych w Klubie Integracji Społecznej.
  2. Zwiększenie kluczowych umiejętności, które są niezbędne do animowania inicjatyw lokalnych na rzecz swoich społeczności, komunikacji interpersonalnej, animacji wydarzeń kulturalno-sportowych, integracji osób z grup wykluczonych społecznie.
  3. Promowanie działań integrujących, prospołecznych, prozdrowotnych, edukacji nieformalnej poprzez informacje o uprawnieniach, spotkania, wydanie informatora i utworzenia Punku Aktywności Obywatelskiej.
  4. Zwiększenie skuteczności pracy socjalnej w gminie poprzez zatrudnienie nowego pracownika socjalnego, animatora lokalnego, asystenta rodzinnego.


  1. Realizacja w każdym roku 15 Kontraktów Socjalnych obejmuje:
    1. Warsztaty terapeutyczne w Klubie Integracji Społecznej podnoszących kompetencje społeczne prowadzone przez specjalistów
      Zakres programu: aktywizacja zawodowa, kompetencje wychowawcze, prowadzenie gospodarstwa domowego i zarządzanie budżetem domowym, przedsiębiorczość społeczna, prawo pracy i prawo rodzinne, autoprezentacja z wizażystką i fryzjerką, rozwiązywanie konfliktów rodzinnych bez agresji itp.
    2. Poradnictwo indywidualne z psychologiem i pedagogiem
    3. Szkolenie z zakresu obsługi komputera i komunikacji Internetowej
    4. Asystent rodzinny-odpowiedzialny za wsparcie i systematyczną indywidualną pracę z 7 rodzinami, które w ocenie pracownika socjalnego wymagają dodatkowej pracy z uwagi na różnorodność i wagę problemów. Dzięki zatrudnieniu na umowę zlecenie istnieje możliwość wykonywania zadań asystenta rodzinnego poza godzinami pracy pracowników socjalnych w tym soboty
    5. Warsztaty integracyjne podsumowujące Kontrakt Socjalny (Uczestnicy Projektu, kadra dydaktyczna, pracownicy socjalni, osoby zaangażowane w projekt)

  2. Uczestnictwo w każdym roku 21 osób w Programie Aktywności Lokalnej obejmuje:
    1. Warsztaty motywacyjno-integracyjne w Klubie Integracji Społecznej prowadzone przez psychologa
      Program: umiejętność komunikacji interpersonalnej i rozwiązywania problemów w grupie, umiejętność współprac grupowej, określenie celów grupy.
    2. Warsztaty z zakresu kompetencji psychospołecznych w Klubie Integracji Społecznej prowadzone przez psychologa
      Program: diagnoza kompetencji społecznej, umiejętność kreatywnego myślenia, umiejętność radzenia sobie ze stresem, wzmacnianie poczucia własnej wartości.
    3. Warsztaty z zakresu animacji lokalnej prowadzone przez specjalistę
      Program: cechy dobrego lidera społeczności lokalnej, nabycie wewnętrznej motywacji uczestników PAL do podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnej, idea samopomocy i wsparcia środowiskowego prowadzone przez specjalistę.
    4. Warsztaty integracyjne podsumowujące realizację działań PAL
      (Uczestnicy Projektu, kadra dydaktyczna, pracownicy socjalni, osoby zaangażowane w projekt itp.)

  3. Realizacja działań o charakterze środowiskowym obejmuje:
    Dzięki realizacji Kontraktów Socjalnych i Programowi Aktywności Lokalnej istnieje możliwość działań kompleksowych nie tylko wobec osób korzystających z pomocy społecznej, ale również wobec ich otoczenia.
    W każdym roku:
    1. Wycieczka integracyjno-edukacyjna dla 15 Uczestników Kontraktu Socjalnego i ich otoczenia,
    2.  Piknik rodzinny dla 15 uczestników Kontraktu oraz ich otoczenia,
    3.  Zorganizowanie Punktu Aktywności Obywatelskiej, który będzie służył uczestnikom Kontraktu Socjalnego, Programu Aktywności Lokalnej i społeczności lokalnej gminy Libiąż przez cały okres realizacji projektu.
      Oprócz zajęć warsztatowych, w ramach projektu realizowanego przez OPS, w Punkcie odbywają się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin o charakterze edukacyjnym, prozdrowotnym oraz ciekawymi osobami działającymi na rzecz społeczności lokalnej.
      Za prowadzenie Punktu odpowiedzialny jest animator lokalny, którego stanowisko jest finansowane ze środków unijnych.
      Punkt Aktywności Obywatelskiej powstał w lipcu 2010r i mieści się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Górniczej 11 w Libiążu.
    4. Wyjazd integracyjno-edukacyjny dla 21 uczestników Programu Aktywności Lokalnej oraz otoczenia.
    5. Organizacja imprez o charakterze środowiskowym promujących pozytywne wzorce spędzania wolnego czasu oraz dorobek kulturowy, artystyczny, przyrodniczy dla Uczestników Projektu i otoczenia.
    6. Opracowanie i wydanie Poradnika społeczno-zawodowego dotyczącego poradnictwa specjalistycznego na terenie gminy. Libiąż – Poradnik posłuży informowaniu i doradzaniu gdzie i w jaki sposób uzyskać pomoc i poradę specjalistyczną przez osoby uczestniczące w Kontrakcie Socjalnym, Programie Aktywności Obywatelskiej i wszystkich mieszkańcom gminy Libiąż.