W sobotę, 10 września 2016 roku odbyła się kampania profilaktyczna "Doceń seniorów i osoby niepełnosprawne. Stop przemocy wobec osób zależnych". Kampania została zorganizowana w formie imprezy środowiskowej pod hasłem "Mam fajnych dziadków".
Ośrodek Pomocy Społecznej w Libiążu oraz Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Libiążu podejmuje działania w ramach Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Osób Doznających Przemocy w Gminie Libiąż na lata 2014 - 2016, które wpisują się w działania Centrum Aktywności Lokalnej. Corocznie organizowane są kampanie profilaktyczno - edukacyjne w formie imprez środowiskowych.
W tym roku 10 września odbyła się kampania społeczna w formie imprezy środowiskowej "Doceń seniorów i osoby niepełnosprawne. Stop przemocy wobec osób zależnych". Impreza międzypokoleniowa "Mam fajnych dziadków". Impreza miała charakter międzypokoleniowy - doceń seniorów i osoby niepełnosprawne. Stop przemocy wobec osób zależnych. Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Urząd Miejski w Libiążu, Libiąskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu, Zarząd Mienia Komunalnego, Zespół Szkolno-Gimnazjalny z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu, Świetlica Środowiskowa w Libiążu, Fundacja im. Brat Alberta - Warsztat Terapii Zajęciowej w Libiążu.
Celem imprezy było uwrażliwienie społeczności lokalnej na problemy przemocy w rodzinie, wzmacnianie więzi rodzinnej, propagowanie zdrowego stylu życia oraz integracja mieszkańców gminy Libiąż. Profilaktyczny charakter imprezy był nastawiony na zapobieganie negatywnym zjawiskom w stosunku do osób niepełnosprawnych i starszych.
Kampania składała się z dwóch części. Pierwsza część miała miejsce na Targowisku Miejskim w Libiążu i odbywała się w godzinach 9.00 - 12.00. Najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami uczestniczyli w międzypokoleniowych warsztatach plastycznych i dla majsterkowiczów oraz międzypokoleniowym czytaniu bajek oraz grach i zabawach.
Druga część kampanii odbyła się na Placu Słonecznym w Libiążu. Składała się z dwóch bloków - artystycznego i zabawowego. W części artystycznej mogliśmy podziwiać występy Kół Gospodyń Wiejskich "Libiążanki" i "Macierzanki" oraz występ w wykonaniu uczestników Fundacji im. Brata Alberta - Warsztat Terapii Zajęciowej w Libiążu.
Blok zabawowy w wykonaniu Wioski Indiańskiej "Preria" z Jaworzna cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, szczególnie wśród najmłodszych uczestników. Ideą zabaw i konkursów była profilaktyka przemocy wobec osób zależnych i niepełnosprawnych. Ponadto odbyła się Gra Miejska dla rodzin "Profilaktyka przemocy i agresji oraz uzależnienia od alkoholu".
Efektownym pokazem sportowym były zajęcia z fitness z trenerem - Panią Moniką Bzibziak oraz konkursy sprawnościowe organizowane przez Wioskę Indiańską ,"Preria" z Jaworzna i Libiąskie Centrum Kultury. Promowano formy międzypokoleniowego spędzania wolnego czasu oraz przykłady zdrowego odżywiania się. Dlatego też mieszkańcy częstowani byli pysznymi i zdrowymi smakołykami w postaci chleba domowego wypieku, dżemu i powideł oraz polskich jabłek. Ponadto można było skosztować warzywnych szaszłyków z grilla oraz leczo.
Podczas trwania kampanii można było uzyskać informacje dotyczące form wsparcia dla osób uwikłanych w problem przemocy, działań profilaktycznych w zakresie przemocy i uzależnienia, których udzielali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu oraz wypełnić ankietę skierowaną do mieszkańców gminy Libiąż w temacie problematyki przemocy. Wyniki ankiet posłużą do opracowania strategicznego dokumentu ,"Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Osób Doznających Przemocy w Gminie Libiąż na lata 2017 - 2020".
Prowadzono także szeroko zakrojone działania informacyjno - edukacyjne dotyczące problematyki przemocy. Zarówno na Targowisku Miejskim, jak również na Placu Słonecznym. rozdawano ulotki i wizytówki o oferowanych formach wsparcia na terenie gminy Libiąż, informacje o procedurze „Niebieskie Karty" oraz informacje o zadaniach realizowanych przez Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Liczne plakaty informowały o idei kampanii. W kampanii wzięło udział ok. 500 osób.